[ČESKY] [ENGLISH] [DEUTSCH][PO NAŠÉM]
Studio ŠOPA
Menu
Aktuální články
Archiv zápisků
Poslední komentáře
Hledání

Šopa kolo štamprla 2016

Přátelé, kamarádi!
Jsem ještě zcela pln zážitků a atmosféry tohtoročného výletu. Report bude tudíž velmi  neobjektivní a zcela zaplněn subjektivními pocity. Hledači kritiky tudíž již zde  přestaňte číst.
Tak jak to vlastně bylo. Tento tok se opět konal inkonginto seriál Šopa kola štamprla.  Došlo k mírné změně účastníků, do finálové sestavy se neprobojovala dnes již legendární  legenda Rosťa Blackdrum a budoucí legenda Marin Schuster. Oba zůstali těsně pod čarou. Zde vidíte jak náročné a přísné jsou podmínky. Místo Martina obsadil "bejsmen" Adam a před  legendárního Blackdruma se dostala nová tvář pelotonu Irena. Byla by z nás skvělá kapela:  dva bubeníci (Filip a Petr), dva baskytaristi (Klíma, Adam), dva kytaristi (František,  Skuny), kameraman (Milan), zvukař (já), podržtaška….. no dobře booking manager (JayKay) a dvě tanečnice (Irena a Gábina). 
Den první - sobota
V počtu osmi lidí jsme dali po štamprli, naplnil jsem znovu půlčíka a vyrazili směr  Velká nad Veličkou pro zbylé tři spoluhráče. 
U Sládků slanina a škvarky přišly k dobru  věci, ano snědli jsme jim všechno, a v již v plné sestavě a plni optimismu, jsme vyjeli  směr Filipovo údolí.
U SládkůDesiataVšichni Velká 
 
Zda byla provedena první změna trasy, nejeli jsme po cestě, ale po  vrstevnici. Cesta byla pěkná leč míjela hotel Filipov, potencionální druhý občerstvovací  checkpoint (pamatujte si, toto je zcela zásadní informace!). Nevadí. Jedeme dál.  
Resslovka. No. Jak by řekl Vašek Mlýnek: "Ej kruci, tady už mně smráduo!" Zde bylo vidět,  že realizační tým, odborná porota a hlasy diváků... jsem vybral velmi dobře soutěžící  tohoto nesoutěžního výletu. Jen jsem pozapomněl, že se taky budu aktivně účastnit! Tak to  bude pěkné! Už teď je to hotové! Naštěstí jsou zde pravidla, která zakořenila již při  prvním memoriálu, a to, že Šopakolštamprla nemá vítěze. Resp. nemá jiného vítěze než mě. Je to fakt perfektní, když si můžete sami udělat pravidla. Vřele doporučuji! Ten pocit,  kdy si můžete říct: jsem odsouzen k vítězství. A k tomu každý rok!
Tak jsme se vydýchali na vrchu Resslovky a už se těšíme na checkpoint na Hotel Háj na Nové  Lhotě.
Nad Resslovkou  
 
Krásný sjezd po polňačce, po silnici.... tak... a jsme v háji. Na hotelu je  svatba, Trochu jsme museli uklidňovat Klímu, slyšel totiž, že na Háji se čepuje Pardál a  opravdu to těžce nesl.
Sjezd dole Novou Lhotou, cyklostezka na Vápenky, další checkpoint a další svatba. Hm. To  už nenesl těžce sám jen Klíma! Ale pořád byla po cestě v záloze ještě hospoda U černého  potoka, sice jen se sPlzní.... a bohužel taky se svatbou. Tolik nešťastných lidí v jednom  dnu. To snad není možné! Nemyslím tím pochopitelně ženichy a nevěsty. Umíme soucítit, ne  že ne! Kromě teda těch ženichů a nevěst přibylo dalších jedenáct cyklistů na něž čekal  výjezd na Javorinu bez potřebného doplnění tekutin. By člověk nevěřil, že náhradou za  pivo bude gorauka. Neskutečné!
Po objevení této varianty přibyly tři neplánované checkpointy a to Kamenná búda, zatáčka  na třicátém kilometru a U zabitého žida. A všude to měli výborné!
Kamenná búdaZatáčka na 30. kmU zabitého žida 
 
Pomalu jsme se blížili  k vrcholu Javoriny, díky checkpointům jsem viděl jen samé usměvavé tváře. 
Javorina! Zpátky na vrcholu! Tímto krokem, přátelé, padly dva osobní rekordy. Dva členové teamu byli na Javorině poprvé v životě! Nádherné počasí, vyhlídky, prostě jim bylo přáno a já dodatečně gratuluji!
Javorina
 
A žádná svatba!!!! Uráááááá! A už to jelo :-D Já říkám furt, že na Javorině je nejlepší pivo na světě! Na značce nezáleží. Zasloužený odpočinek, jídlo,  pití, sem tam nějaký vtip….. ono ve skutečnosti stačilo málo a kolektiv se popadal za břicho. Stačilo jen například přečíst kousek mojí korespondence po Viberu s JayKayem a bylo to hotové. Prostě se sešla skvělá veselá parta.
Oběd 
 
Následoval nádherný sjezd lesem na Slovensko, odbočka do leva, pak kousek po rovince a..... obliba mé osoby padala s každým nastoupaným metrem.... ano, zase do kopce! Vlastně jsem ještě nezmínil počasí. Jestli sledujete pravidelně Šopa kolo štamprlu tak jistě víte, že minulý rok se zadařilo a pěkně nám pršelo. Vzpomínalo se po cestě jak jsme vylévali z bot vodu na Satré Turé a ždímali ponožky. Tentokrát nám ale počasí přálo. Bylo nádherně a přes to největší vedro jsme jeli lesem pěkně schovaní ve stínu stromů. Značka ideál. Doufám, že jsme si to nevybrali na pět let dopředu. No a tedy ten kopec zase... cesta po slovenské straně byla téměř celá po lesním asfaltu, takže někde to byl asfalt, někde šotolina, ale nebojíme se vlka nic. Cesta z kopečka, úsměvy na tvářích... checkpoint v lese. Je nutno dorovnávat nadmořskou výšku. Ta cesta byla i z hlediska historie poučná. Vede okolo památníků SNP: obec vypálená nacisty Nárcie nebo partyzánské zemlianky. 
ZemliankyNárcie 
 
V lese už to vypadalo, že pomalu ale jistě zapadá slunko a my pojedeme po tmě. Veškeré obavy se rozplynuly výjezdem z lesa v Poriadí. Slunko nad obzorem, nádherné počasí a ideální čas na další checkpoint, to už na Myjavě. Na náměstí čepují Litovel, což potěšilo najvíc Skunyho. Po dlouhé době jsem si dal řezáka a skutečně výborné! Po hodince již nikomu nevadilo, že je už tma. Zbývalo posledních pět kilometrů do cíle prvního dne.
Na chalupě nás již čekala žena Soňa, technický support, bez níž bychom se v žádném případě neobešli. Magnetem pak byl pochopitelně Velický Anciáš, teplá večeře, sprcha a debatní kroužek na všemožné témata.
Debata 
 
Když už jsme probrali všechny kapely a muzikanty, pustili jsme se do průměrů kol. Byl jsem nakonec převálcován argumenty, že čím větší průměr tím je to lepší. Vzešel nám v podstatě tento model, 60" odpružený s přehazovačkou. Už šetřím, do starých malých 29" průměrů nejdu. Ze šestadvacítky zrovna na šedesátku, to je hotové!
60 
 
Den druhý - neděle
Rána bývají krutá, ale rána na Šopakolu nikoli. Všichni plni optimismu a očekávání jsou brzy vzhůru, nálada výborná již ze startu dne, kafe, ještě nějaký ten Anciáš, pochpitelně štamprla, nebo dvě, už ani nevím, biolečo s vysočinou, naplnit hydrasakypaky a vzhůru do pekla! Dnes nás čekal návrat domů, pěkných slunných 45 kilometrů. Za slušnosti jsem se zeptal, jestli všichni souhlasí s výjezdem na zříceninu Branč, nikdo nebyl proti a myslím, že jsme udělali dobře. Pěkná cesta lesem, krátký, ale prudký výjezd k hradu, nezbytné foto, zpáteční cesta po louce, sem tam nějaký ten kravinec a krásný singletrailový sjezd lesem. MTBkáři si libovali.
 
Po šotolince pěkně k Turé Lúce a hledat checkpoint. Je neděle, žádná svatba, ale ani hospoda. U třetí hospody byla cedule OTVORENÉ OD 14 hod. Tak nic. Smůla se nám lepí na paty, další checkpoint je přes kooooooopeeeeeeec, dlooooooouhý koooopeeeeec a téměř bez stínu. Líná huba - hotové neštěstí. Nevím už ani kdo měl ten geniální nápad a zeptal se kolemjdoucího, jestli přece jen ta hospoda nemá otevřeno (byla to hospoda u hřiště, bylo to přes potok a nebylo tam vidět). A odpověď byla: "Hej, je otvorené!" Tak rychle rozzářené obličeje snad ještě nikdo neviděl. Příjemné posezení, soustředění se na překonání poslední větší překážky... a vzhůru do toho!
Sviňany 
 
Co nám přátelé chybí? No nechybí nic! Je nádherně, pofukuje příjemný vánek, je to sice do kopce, ale je to v klídku, paráda.... až najednou.... v čele pelotonu je jakýsi shluk, my co jsme cca 100m za nimi máme co dělat, abychom to ubrzdili, tak jsme byli rozjetí do toho kopce... a najednou vidíme co nám ještě chybělo. Defekt! Ano! Nakonec se to přece jen podařilo Milanovi. Defekt zkušeně zalepil, ale....! V neděli se nedělá a Milan byl odměněn při pumpování urvaným ventilkem. Smůla, to prostě zalepit nejde, minimálně v terénu. Náhradní duše měla jiný ventilek a po ruce nebyla osmička vrták na zvětření otvoru v ráfku. Co teď???? Kola má Milan 28" a galuskovým ventilkem. Skuny zapřemýšlel a dal prostě do toho celou duši. Na mou věru! Jeho 27,5" duši jsme nasoukali do 28" ráfku. Duše se chvilku vzpírala, ale nakonec si dala říct. Kolo neuchází a my jedeme dál k hranicím České republiky. Defekt je vždy nepříjemný, ale leckdy je i poučný. Už víme, že 27,5" duše jde narvat do 28" ráfku. Paráda!
Defekt kola 
 
Po cestě jsem měl nachystané motorové rogalo, chtěl jsem původně prchnout stylem Fantomase, ale nakonec jsem zvážil závažnost situace, přece jen jsme byli ještě na Slovensku a co kdyby bylo zapotřebí překladatele. Jediný se štemplem státní maturity zo slovenského jazyka jsem byl já.
 Rogalo
 
Výjezd na vrchol, krásné panoramata a poslední porada kudy pojedeme. Trasa byla naplánována přes louku k Sobotúm, ale jelikož nikdo z nás tuto trasu nejel, nechtěli jsme již více namáhat již tak namožené svalstvo než bylo nutno ke zdolání cíle. Cesta na Vrbovce, jak říkala Irena, byla za odměnu. Nejrychlejší úsek těch dvou dnů.
Pomalu jsme se blížili k hranicím a my vychutnávali poslední kilometry výletu. Ještě jeden malý kopeček, zapózování u lufťáku v Kuželově a večeře po krásném výletu v penzionu v Kuželově. 
 Lufťák
 
Dojíst, dopít a spát. Tedy skoro. Už jen přejezd do Lipova, koupel, umytí kol, nabalení aut, rozloučení se s tím, že se brzy určitě zase někam vydáme a užijeme si to tak jak vždycky! Pokaždé je tento nelehký výlet zážitek s partou příjemných a veselých lidí. A jsem za to moc rád! Ujeli jsme krásných 115 kilometrů, 2637m nastoupaných a nespočet vyplavených endorfinů. Trasa k shlédnutí zde.
Cíl 
 
Přátelé, kamarádi! Děkuji za účast, za super společnost a příště ahoooooj!
 
P.S. Celý článek se nezakládá na pravdě. Osoby a postavy jsou vymyšlené, alkohol byla voda a Pito. Alkohol na kolo nepatří! Je to normální novinářská kachna.
Kompletní fotogalerii naleznete zde a od Skunyho zde.

Komentáře

[1] 13.09.2016 [08:22] Michal
Nebýt teho P.S., tak jsem málem uvěřil, že je to všechno pravda...
[2] 13.09.2016 [10:00] Irena <irena.skodakova(zavinac)seznam.cz>
Nemělo to chybu, bylo to supééér!Víc takových akcí! :-D
[3] 13.09.2016 [12:38] JayKay
Report kupodivu parádní! Dobré to bylo! Hovado!
[4] 14.09.2016 [09:19] Klíma
Čech je cyklistou, jenž se nahoře hrbí, dole však šlape… říkal už tatíček Hitler. A přesně tak to bylo. Děkuji za príma výlet.
[5] 14.09.2016 [10:36] Květák
Když jsme u těch sousedů..... Já myslím, že tento borec vyřešil jak velikost kol tak bolavou prdel. link
[6] 15.09.2016 [08:33] fQ
Reakce na[5]: loni to byly parapety, letos velikost kol. Vzdycky se ale nakonec shodnem ne :D
[7] 15.09.2016 [10:04] Květák
Reakce na[6]: jj, vždy se najde kompromis :-D
[8] 15.09.2016 [11:31] Filip
Super to bylo. Díky za super organizaci a zážitky na celý život. To jsme fakt nastoupali přes 2,5? Adamův cyklocomputer tvrdil, že nějakých 1950...
[9] 15.09.2016 [12:01] Květák
Reakce na[8]: Adamův cyklokompjútr hlásí, že nám chybí do cíle ještě 1000m nastoupat baychom se dostali na původní výšku. Jeho kompjútr ovšem nepočítá s tím, že jsme výškové metry vyvažovali štamprlama :-D
[10] 18.09.2016 [23:28] Adam
Reakce na[9]: Tak to vypadá, že můj cyklokomputer mi ubíral nastoupané metry s vypitými panáky... :-) Samozřejmě velice děkuji za krásný výlet v milé společnosti (to se k tobě Morbo nevztahuje :-) )
Komentovat tento článek